Göteborg slopar flaskvatten

september 19, 2008 at 1:09 e m | In Debatt, Klimat, Miljö | 1 Comment
Tags: , ,

Göteborgs stad kommer att sluta köpa in flaskvatten. Ett bra beslut då vattnet i kranen förmodligen är utmärkt även i Göteborg och av bättre kvalitet än det de köper in på flaska. När ska fler skattefinansierade organisationer ta steget och sluta köpa in onödiga produkter som flaskvatten? Skulle vara intressant att se hur mycket skattepengar som varje år går åt för att köpa in vatten i landsting, kommuner och myndigheter i Sverige. En helt onödig kostnad i landet med förmodligen ett av världens bästa dricksvatten. Dessutom är flaskvatten en inte helt obetydlig klimatfråga.

Vatten på flaska ger upphov till mer än 1000 gånger så höga koldioxidutsläpp som samma mängd kranvatten, enligt en rapport från Konsumentföreningen Stockholm./Miljöaktuellt

Inget mer flaskvatten för skattepengar, det finns bättre saker att lägga pengarna på!

Läs mer:

/Daniel Eriksson

1 kommentar »

RSS för kommentarer till det här inlägget. TrackBack URI

  1. ….men om man jämför flaskvatten med juice? Eller läsk? Och vad är smaksatt flaskvatten om inte läsk utan socker och färgämnen…. Livet är väl inte så enkelt alla gånger….


Kommentera

XHTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <pre> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blogga med WordPress.com. | Theme: Pool by Borja Fernandez.
Entries and comments feeds.